ARAKAIN + LUCIE BÍLÁ

Česká metalová kapela byla založena v roce 1982 členy původní kapely Apad se zpěvákem Alešem Brichtou, který se stal frontmanem v roce 2002. Složení ostatních členů značně se měnilo. Od roku 1982 zůstal už jen kytarista Jiří Urban. Zakládajícími členy byli tehdy zpěvák Aleš Brichta, kytarista Jiří Urban a bubeník Miroslav Nedvěd. Později se k nim přidal kytarista Rudolf Rožďálovský a baskytarista Olda Maršík. Jejich hudební styl byl značně ovlivněn Novou vlnou britského heavy metalu neboli NWOBHM.

V roce 1984 nastala změna sólového kytaristy a baskytaristy. Do kapely přicházejí Miloň Šterner a Václav Ježek. Z této doby jistě stojí za zmínku známé koncertní provedení skladby Countess Bathory. V roce 1985 na kytaru hraje Marek Podskalský a jako host se skupinou účinkuje i Lucie Bílá. V roce 1987 Arakain poprvé vyprodává Lucernu a jejich styl se začíná ubírat více do trash metalu. Během 80. let prochází kapela mnoha personálními změnami a v „osmdesátém devátém“ nastává zásadní zlom. Kapela se plně profesionalizovala a po listopadové revoluci dostala možnost vydávat i vlastní desky – v roce 1990 vyšlo první album Thrash The Trash, kterého se prodalo 120000 kusů.
S dalším albem Schizofrenie usedá za bicí Marek Žežulka. Následují alba jako History Live, Black Jack či Salto Mortale. V roce 1994 vychází remasterovaná anglická verze alba Thrash The Trash, CD Thrash!. V témže roce album Legendy plné coververzí získává Zlatou desku za více než 30000 prodaných kusů. Následuje spolupráce s vydavatelstvím Popron music a velmi úspěšné turné, kde kapela jednoznačně exceluje. V druhé polovině 90. let Arakain dál pravidelně koncertoval a takřka každým rokem přišel na trh s novou deskou a koncertním programem.
V roce 2002 začíná éra Arakainu se zpěvákem Petrem Kolářem, který v kapele setrvá až roku 2005, kdy je nahrazen Janem Toužimským. Jedním z největších mezníků v životě kapely je obrovský koncert v pražské Sazka Aréně (jako první český rockový interpret) s významnými hosty Blazem Bayley z Iron Maiden a německou rockstar Doro Pesch, který je také vrcholem turné 2005 k albu Warning!
V roce 2009 vychází album Restart a stává se již pátou Zlatou deskou. V roce 2012 Arakain slaví 30 let nepřetržitého působení na scéně a na jaře se vydává na výroční turné společně se zlatou slavicí Lucií Bílou, se kterou příležitostně spolupracuje až do současnosti. Ostatně přesvědčit se o tom můžete i na 14. ročníku festivalu Footfest, kde v létě společně vystoupí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.