Mňága a Žďorp

Když vám řekneme, že se na Footfestu můžete těšit na bláto a krámy, pravděpodobně nebudete skákat nadšením. A co takhle saxofonové tóny a chytlavé kytarové akordy?

Legendární kapela Mňága a Žďorp z Valašského Meziříčí působí na české hudební scéně už více než 30 let. Její začátky sahají až do roku 1983, kdy kytarista Petr Fiala založil s baskytaristou Jarkem Odstrčilem, saxofonistou Hynkem Hulíkem, bubeníkem Karlem Mikušem a zpěvákem a klarinetistou Ivo Chmelařem uskupení Slepé střevo. Po čtyřech letech kapela změnila svůj název na dnes již dobře známé Mňága a Žďorp. Vrtá vám hlavou, odkud pochází tak neobvyklý název? Výraz Mňága a Žďorp má původ ve slezském dialektu a doslova znamená bláto či bahno a staré krámy.

 

Typickými nástroji, podle kterých poznáte Mňágu na sto honů, jsou klávesy, saxofon, píšťalka, perkuse, baskytara, elektrická a akustická kytara. Své fanoušky si kapela získala nejen skladbami Hodinový hotel, Chtěl bych, Když budu mít štěstí, Optimista a Klidná píseň. V roce 2017 vyšla již 13. deska Třínohý pes. Na kontě mají za svou dlouhou kariéru také 4 výběrové desky.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.