DAVID KOLLER

/ / Rozhovor

David Koller – zpěvák, bubeník, autor dnes již klasických hitů, producent, člen kapely Lucie – věděli jste o Davidu Kollerovi všechno? V rozhovoru se můžete dočíst o CD EVOLUCIE, kapelních plánech, na jaký letní festival by David jel jako posluchač či něco o jeho mimohudebních projektech, a že jich není málo! Děkujeme panu Kollerovi za jeho čas a těšíme se na sobotní vystoupení!

Po 16 letech jste s kapelou Lucie vydali loni CD EVOLUCIE – jaký má úspěch a co byste k celému albu s odstupem času řekl?

Bylo to velmi kreativní a nápadů jsme měli dost, dokonce spoustu z nich jsme ani nestihli dodělat. Teď fungujeme zase jako kapela a jsme v kontaktu. Skoro vždycky, když se sejdeme, lítaj vzduchem nápady, něco vymýšlíme a je to zábavný. Po prvních dvou koncertních šňůrách nám přišlo důležité, abychom udělali něco nového. Abychom nebyli vlastní revival a nahráli album. A to se stalo. Navíc dle reakcí okolí a vlastních pocitů dopadlo album dobře. Moc nás těší skvělé ohlasy fanoušků, a nakonec i novinářů a akademiků, kteří nám udělili dva Anděly a další ceny. Vážíme si toho.

Na Footfestu jste s kapelou hráli již v roce 2015, takže to bude letos podruhé, co náš festival navštívíte. Jaká kapela, ať už česká či zahraniční, je pro Vás na letošním Footfestu jako pro posluchače nejlákavější?

Je to bláznivě nabitej lineup: těším se na všechno: THERAPY, RICHARD MÜLLER, NEBO VYPSANÁ FIXA? No tak to budou HODY!

Na který letní festival byste se Vy osobně šel podívat jako divák – na kterém festu hrají pro Vás zajímavé kapely?

Jel bych na Brutal Assault, trochu si vyčistit hlavu tvrdou muzikou. Všechny ty kapely vypadají jak z Mírova!? A že tam prej jezdí pražská kavárna, tak tam musím bejt taky:). Pohodu bych dal, jestli budu mít energii na ten beton. Kdyby nebylo vedro.

Jak a proč vznikla myšlenka na projekt 90milionů.cz a jak byste ho blíže popsal?

Už dlouho jsem si přál informační web s historií světového a českého komunismu pro děti, a to z důvodu inklinace určitého procenta mladých lidí ke krajním politickým subjektům. Internetová stránka 90000000.cz má připomínat zločiny a oběti komunistického režimu. Číslo v názvu se vztahuje k odhadovanému počtu obětí komunistických režimů ve světě. Zároveň jsem chtěl založením webu upozornit na to, že se Česko stále nevyrovnalo s minulostí komunistické diktatury, která byla řízena sovětskou tajnou službou. Každé velké zlo začalo mlčením a bagatelizováním prvních příznaků. Myslím si, že naše mládež by měla mít dostatek informací, aby věděla, co komunismus je, kolik neštěstí přinesl, kdo komunistou byl a většinou zůstal a co vše mají tito lidé na svědomí.

„Who The  Fuck Is David Koller“ – takový název nese kniha, která vznikla v roce 2017. Kniha v podobě interview je o Vašem dětství a dospívání, kapele Lucie atd. Jak vznikala? Co se zde mohou čtenáři dočíst, třeba nějakou zajímavost o Vás?

Kniha vyšla z rozhovoru se spisovatelem Milanem Ohniskem. Hovořili jsme spolu o dětství a dospívání v komunistickém Československu, o začátcích kapely Lucie v divokých devadesátkách a také o hudbě a inspiraci. Hodně otázek mířilo k tomu, kým jsem byl ještě před kapelou Lucie, co jsem dělal v dětství a dospívání, jak jsem začínal s muzikou, s kým se kamarádil a kdo mě přivedl na cestu, která směřovala právě ke kapele Lucie. Zároveň ho ale zajímaly i jiné projekty, často ne přímo hudební, kterým se věnuji dodnes.

Jaké jsou Vaše nejbližší plány do konce roku, ať už pod nášivkou David Koller či Lucie?

S mojí kapelou se věnujeme mezi koncerty přípravě nových písniček, které by měly vyjít na světlo z kraje příštího roku. Zároveň připravujeme dvě turné, v první části akustické, pak pár letních festivalů a na podzim 2020 velké elektrické turné k nové desce po větších sálech a klubech. V květnu příštího roku pozveme fanoušky na první ročník našeho open-air festivalu, který se bude konat v nádherném prostředí kempu Vranovská pláž. S Lucií pak plánujeme podzimní turné po menších halách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *